Jalvin en het zwijgen van de Wold. Boek 3. Project Dizary. Patrick Berkhof. fantasy art. cover illustration

Dag van de Kunst – De kracht van creativiteit

geplaatst in: Kunst, Tips, Waar gaan het boek over? | 0

Lang leven de kunst! Kunst is de vonk die onze verbeelding aanwakkert – je vindt haar in beelden, woorden, klanken en beweging. En op 15 april, is het Dag van de Kunst: een wereldwijd feest van creativiteit. Of je nu schildert, schrijft, danst, fotografeert of simpelweg geniet van een kunstwerk – kunst verbindt, verrijkt en opent nieuwe werelden. Als maker word ik daar elke keer weer blij van. Niet alleen als schrijver, maar ook als illustrator. Het creëren – van een verhaal, een cover, een wereld – is voor mij pure magie.

De oorsprong van deze dag ligt in 2012, toen tijdens een vergadering van de International Association of Art (IAA/AIAP) unaniem werd besloten om het niet zomaar op een willekeurige dag te vieren, maar op 15 april – de geboortedag van niemand minder dan Leonardo da Vinci (1452–1519). Hij werd gekozen als hét symbool voor wereldvrede, vrijheid van meningsuiting, verdraagzaamheid, broederschap en multiculturalisme. Stuk voor stuk waarden die ook vandaag nog relevant zijn – en waarin kunst een krachtig middel kan zijn om die te ondersteunen en verspreiden.

Jalvin boek 3, het zwijgen van de wold. Patrick Berkhof

Ook in de wereld van Dizary speelt kunst een grote rol. Niet alleen binnen het verhaal, maar ook daarbuiten. De covers van mijn boeken? Die teken ik zelf. Ook de grafische opmaak van mijn boeken neem ik voor mijn rekening. Want voor mij is kunst een manier om mijn fantasiewereld nóg tastbaarder te maken – een extra laag waarmee ik lezers kan meenemen in de sfeer en magie van Dizary.

Zo is het maken van een boek-cover de perfecte afsluiting van een lang schrijfproces. De cover is het sluitstuk die mijn verbeelding moet gaan overbrengen op de lezer. Het is telkens weer een uitdaging om een geschikte cover te vinden. Vooral ook omdat alle boeken binnen de wereld van Dizary wel op elkaar moeten aansluiten qua stijl.

Maar kunst is niet alleen iets om naar te kijken. Op deze dag wil ik je ook een uitnodigen om zelf aan de slag te gaan. Schilder, schets, schrijf, knip, plak, maak. Je hoeft geen meesterwerk te creëren – het gaat erom dat je bezig bent. Creatief zijn houdt je brein soepel, opent nieuwe inzichten en helpt je de wereld op een andere manier te bekijken. En heel eerlijk: het is ook gewoon heerlijk om je tijd eens niet te besteden aan eindeloos scrollen of filmpjes kijken op internet.

Ik kan niet tekenen! Dat hoor ik te vaak. Je kan het niet omdat je het niet zo vaak doet. Dus: pak die kwast, dat potlood, die camera, of je laptop. Laat je fantasie de vrije loop. Wie weet wat voor moois er ontstaat?

Wat is het laatste dat jij hebt gemaakt? Ik ben benieuwd naar jullie creatieve uitspattingen!

Project Dizary Trilogie. Patrick Berkhof
Project Dizary. Anthologie. Belangrijke bijverhalen
Project Dizary Game. Spellen. Patrick Berkhof. Project Epos. Tom Blok

Wat is de leesvolgorde? Hoe steken de boeken in elkaar? Waar moet je beginnen? In het volgende artikel leg ik het je uit.